20 lutego 2024 r.
Seminaria w Szczecinie i Koszalinie z cyklu — Obroty rosną, a zyski spadają. Rola danych w zarządzaniu nowoczesnym przedsiębiorstwem
W obliczu coraz bardziej złożonych wyzwań biznesowych przedsiębiorstwa muszą się rozwijać, reagując na zmieniające się warunki rynkowe. Jednakże niezależnie od wzrostu obrotów, wielu liderów firm zauważa spadające zyski. W erze cyfrowej dane są kluczowym aktywem przedsiębiorstwa. Te, które potrafią skutecznie analizować i wykorzystywać dane, mają przewagę konkurencyjną na rynku. Seminaria w woj. zachodniopomorskim odbyły się we współpracy z Północną Izbą Gospodarczą w Koszalinie oraz Północną Izbą Gospodarczą w Szczecinie. Uczestnikami byli przedstawiciele firm produkcyjnych, dystrybucyjnych i handlowych wysokiego szczebla.
Właściciele firm, managerowie i członkowie zarządów poznali odpowiedzi na pytania:
- Jak wykorzystywać dane do podejmowania optymalnych decyzji biznesowych?
- W jaki sposób zarządzać danymi, aby podnieść efektywność i zyskowność działania przedsiębiorstw produkcyjnych?
- Jakie są korzyści podnoszenia świadomości w zakresie roli danych w przedsiębiorstwie produkcyjnym?
- Jak wdrożyć kulturę organizacyjną nastawioną na efektywność?
Mówi się, że dane są współczesnym złotem. Niewątpliwie jest to prawda, ale aby dane przynosiły nam odpowiednie zwroty w biznesie, muszą być w odpowiedni sposób zebrane, przetworzone i wykorzystane. Dopiero takie dane są źródłem niekończących się korzyści.
Jednym z obszarów, w którym inwestycja w analizę i wykorzystanie danych przynosi najszybsze korzyści, jest Systemowe Zarządzanie Zyskiem. Dzięki stworzeniu kompleksowego rozwiązania dającego bieżący wgląd w źródła zysku oraz starty w firmie menadżerowie otrzymują potężny oręż wspierający ich intuicję. Dzięki temu są w stanie podejmować decyzje oparte o twarde dane, co skutkuje realizacją świadomych, trafnych i przynoszących korzyści finansowe wyborów biznesowych, dotyczących wszystkich kluczowych aspektów działalności oraz całej organizacji.
Podczas naszych seminariów w Koszalinie i Szczecinie prowadziliśmy dyskusje z uczestnikami na temat danych, ich nieoczywistych źródeł, zysku oraz znaczenia narzędzi IT w zarządzaniu.
Na podstawie bogatych doświadczeń managerów FiM dotyczących zwiększania wydajności finansowej przedsiębiorstw, omówiliśmy konkretne przykłady polskich firm produkcyjnych i dystrybucyjnych, które skorzystały na pełnym wdrożeniu Systemowego Zarządzania Zyskiem (SZZ) – narzędzia służącego do identyfikacji przyczyn niskiej rentowności. Przedstawiliśmy sprawdzone, innowacyjne rozwiązania, które zainspirowały uczestników seminariów. Pokazaliśmy jak SZZ wpłynęło na przedsiębiorstwa, mentalność, skuteczność działań, a także, w jaki sposób przyczyniły się do ulepszenia procesów planowania i podejmowania istotnych decyzji.
Spotkanie to skutkowało głębokim przekonaniem uczestników o konieczności implementacji pionierskich metod w obszarze Systemowego Zarządzania Zyskiem. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i pozytywny feedback nt. interaktywnej formy warsztatów i merytorycznej treści.